تست و بازرسی سیلندر های کامپوزیت

همانطوریکه میدانیم امروزه کپسول های تنفسی کامپوزیت به دلیل مزیت سبکی قابل ملاحظه نسبت به انواع فولادی مشابه خود که ناشی از تفاوت چگالی آلومینیوم نسبت به فولاد و همچنین سبکی نسبی لایه پوششی کامپوزیت می باشد ، به طور فراگیر ، وسیع و گسترده در عملیات امدادی و همچنین در صنایع مختلف نفتی و پتروشیمی و . . . مورد بهره برداری قرار دارند.

در این راستا سازندگان اصلی و معدود این نوع از کپسول ها ، براساس اطلاعات و برونداد منتج از پایش آزمون های دوره ای ، به صورت مستمر نسبت به ارتقاء کیفیت فنی و تکنولوژی ساخت این محصول اقدام نموده اند. از جمله موارد می توان به بهبودهای ناشی از تغییر در ترکیبات آلیاژی لایه داخلی آلومینیومی کپسول های کامپوزیت اشاره نمود. در اینخصوص ، بسیاری از سازندگان تا پیش از سال 1990 میلادی از آلیاژ آلومینیوم نوع 6351 و نوع 6082 برای ساخت انواع سیلندرهای آلومینیومی استفاده می نمودند ، لیکن براساس تحقیقات و شناسایی استعداد این آلیاژ به عیب (ترک) SLC (Sustained Load Cracking) ، آلیاژ آلومینیوم 6061 جایگزین این دو آلیاژ گردید.

لازم به ذکر است SLC یک پدیده متالوژیکی است که عموماً در کپسول های در حال سرویس که مدتی تحت تنش بوده اند حادث می شود. ضمن اینکه این نقص در آلیاژ 6061 تاکنون به ندرت مشاهده شده است. فارغ از موضوع خاص فوق ؛ کپسول های تنفسی کامپوزیت عمدتاً دارای یک لایه داخلی نازک (معمولاً آلومینیومی) بوده که توسط دسته الیاف کربنی و شیشه ای به ضخامت تقریبی 4mm احاطه و تقویت شده است. تحمل فشار بالا در عین سبک بودن آن ، مبین تکنولوژی پیشرفته ساخت می باشد و بدیهی است این امر مستلزم رعایت قوانین خاص بازرسی و نگهداری در دوره مصرف خواهد بود. در این راستا و به منظور استفاده و بهره برداری ایمن مصرف کنندگان کپسول های کامپوزیت ، ملاحظات خاص و دقیق مزبور توسط سازندگان در مدارک فنی منتشره توسط ایشان و همچنین استانداردهای بین المللی از جمله ISO11623 و استاندارد ملی ایران به شماره 14953 درج شده است.

از ویژگیهای بسیار حائز اهمیت کپسول های کامپوزیت تنفسی می توان به تاریخ تولید ، تاریخ انقضاء و تواتر زمانی بازرسی فنی و آزمون های دوره ای یک کپسول در دوره مصرف اشاره نمود.

طبق مفاد مندرج در استانداردهای ملی شماره 14953 و بین المللی ISO11623 انجام بازرسی فنی و آزمون دوره ای یک کپسول تنفسی کامپوزیت در دوره زمانی 5 ساله توسط آزمایشگاه های ذیصلاح و به جهت کسب اطمینان از سلامت آن الزامیست. خاطرنشان می سازد این دوره زمانی در مدارک فنی منتشره توسط سازندگان کپسول ها نظیر کمپانی های SCI , Luxfer بعضاً به 3 سال نیز تقلیل داده شده است.

نکته بسیار مهم دیگر تاریخ انقضاء بهره برداری و یا عمر مفید یک کپسول کامپوزیت است که توسط سازنده روی آن درج می شود که این تاریخ در بسیاری از موارد به اشتباه و نادرست به جای فواصل زمانی تست دوره ای کپسول توسط فروشندگان و بهره برداران تلقی شده است. خاطرنشان می سازد زمان انقضاء یک کپسول کامپوزیت حسب نوع کپسول و تکنولوژی به کار رفته توسط سازنده عموماً 15 و یا 20 سال می باشد هرچند که اخیراً کپسول های با عمر 30 سال نیز تولید و روانه بازار شده است. در تصاویر زیر این موضوع براساس لیبل مندرج روی دو نوع از کپسول های تنفسی ارائه شده است. ضمن اینکه همانطوریکه عنوان گردید علاوه بر ضرورت و الزامی بودن تست های دوره ای در بازه های زمانی هر 5 سال یکبار به لحاظ الزامات قانونی ، نتایج این آزمون ها متضمن بهره برداری ایمن از کپسول در طول عمر مفید آن می باشد .

بدیهی است پس از تاریخ انقضاء (عمرمفید) لازمست کپسول از چرخه مصرف خارج شود.

شرکت بازرسی مهندسی آزما گستر نیما با داشتن استاندارد 14953 در مورد بازرسی و تست دوره ای سیلندر های کامپوزیت و همچنین تست بیش از 2000 سیلندر کامپوزیت و با داشتن خط تست مجزا برای سیلندر های کامپوزیت آماده خدمات رسانی صادقانه به مشتریان خود میباشد