کوپلینگ های آتش نشانی

تجهیزات آتش نشانی متعددی برای اطفای حریق وجود دارد. عملکرد صحیح و هماهنگ این اجزا می تواند منجر به موفقیت ما در اطفای حریق شود. از مهم ترین اجزا میتوان به : مخزن و پمپ آب ، شیر فلکه آب جهت کنترل ورودی آب ، هیدرانت ، کوپلینگ ، شیلنگ آتش نشانی در نازل که وظیفه پرتاب آب بر روی آتش را بر عهده می گیرد اشاره کرد. در این میان گوپلینگ ها یا تبدیل آتش نشانی نیز نقش بسیار مهمی دارند . کوپلینگ برای اتصال شیلنگهای آب به یکدیگر و افزایش فاصله انتقال آب از مخزن به محل آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به نوع نیازها و محل کاربرد از کوپلینگ های متفاوتی می توان استفاده کرد.

انواع کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ های آتش نشانی را  معمولا بر اساس نوع جنس و  سایز می توان به دسته های مختلف نقسیم کرد. از ابعاد کوپلینگ های آتش نشانی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  •  کوپلینگ آتش نشانی سایز ۱ اینچ
  • کولینگ آتش نشانی سایز ۱.۵ اینچ
  • کوپلینگ آتشنشانی سایز ۲ اینچ
  • کوپلینگ ۲.۵ اینچ
  • کوپلینگ ۳ و ۴ اینچ
  • بر اساس نوع جنس نیز کوپلینگ ها به دو دسته کوپلینگ آلومینیومی و کوپلینگ برنجی تقسیم می شود.

کوپلینگ آتش نشانی برنجی

کوپلینگ آتش نشانی AWG ساخت کشور آلمان است. جنس این نوع کوپلینگ برنجی بوده و سایز دهانه آن نیز ۱.۵ به ۲ می باشد.

کوپلینگ آتش نشانی آلومینیومی

 از برندهای این نوع کوپلینگ می توان به  کوپلینگ آتش نشانی AWG ساخت کشور آلمان اشاره کرد. جنس بدنه این نوع کوپلینگ از آلومینیوم می باشد. که در مقایسه با هم نوع برنجی خوب بسیار ارزانتر می باشد.

آزمایشگاه آزگستر نیما با در اختیار داشتن مجوزهای استاندارد ۱۶۹۶۷ ، ۱۶۹۶۸ ، ۱۶۹۶۹ ، ۱۶۹۷۱ ، ۱۶۹۷۲ ، ۱۶۹۷۳ ، ۱۶۹۷۴ ، ۱۶۹۷۵ توانایی انجام آزمون های کوپلینگ های از جنس آلیاژ آلومینیومی از نوع A B C D را دارا می باشد.

آزمون گشتاور ، وزن و فشار نشتی از آزمون های اعمالی بر روی کوپلینگ می باشد.