شرکت مهندسی و بازرسی فنی آزماگستر نیما

Nima Engineering and Technical Inspection Company

سیلندرهای فولاد زنگ نزن درزدار
سیلندرها
سیلندرهای فولاد زنگ نزن درزدار

معیار بازرسی حین ساخت:

INSO 12775 PART 1,2

معیار بازرسی دوره‌ای:

INSO 18753

سیلندرهای فولاد زنگ نزن درزدار

مقدمه

آزمایشگاه آزما گستر نیما با بهره گیری از استانداردهای ملی ۱-۱۲۷۷۵ آزمون و بازرسی سیلندرهای گاز قابل حمل و پر کردن مجدد با ساختمان جوش داده شده از جنس فولاد زنگ نزن با ظرفیت ۰/۵ تا ۵۰۰ لیتر گازهای محلول و مایع شونده را انجام می دهد و برای انجام بازرسی دوره ای سیلندرهای اتیلن اکساید نیز از این استاندارد ملی استفاده می شود.

اتیلن اکساید چیست؟

اتیلن اکساید ترکیبی آلی با فرمول C2H4O  است. این ترکیب یک اتر سیکلیک (حلقوی)  است. اتیلن اکسید گازی قابل اشتعال، بی رنگ در دمای اتاق، با بوی خوش ملایم است. یک حلقه شامل سه عضو متشکل از  یک اتم اکسیژن و دو اتم کربن است که این ساده ترین نوع اپوکسید است.

اکسید اتیلن به دلیل ساختار مولکولی خاص خود به راحتی در واکنش ها شرکت می کند؛ به عنوان مثال، حلقه اش را  باز می کند و به راحتی در پلیمریزاسیون شرکت می کند. (پلیمریزاسیون واکنشی شیمیایی است که در آن مولکول های کوچک با هم پیوند برقرار می کنند مولکولی بزرگ تشکیل می دهند.)

امروزه استریلیزاسیون پزشکی به فرایندی مهم و مورد نیاز تبدیل شده است. به دلیل درمعرض قرار گرفتن بیمار با عفونت های ناشی از میکروارگانیسم هایی که در ابزارها و دستگاه های مورد استفاده در بیمارستان ها وجود دارند،  استریلیزاسیون پزشکی بسیار مورد توجه است. تابش و عقیم سازی با اتیلن اکساید دو فرایندی هستند که در صنعت تجهیزات پزشکی برای ارائه محصول استریل به کار می روند.

استلریلیزاسیون اتیلن اکساید

استلریلیزاسیون اتیلن اکساید (Ethylene oxide sterilization) یک روش استریل استثنایی است و به خاطر مزایای غیرقابل انکار آن در مقایسه با فناوری های دیگر، مؤثر شناخته شده است. این روش دارای فعالیت ضد باکتری، ضد ویروس و ضد اسپور است. اگرچه به دلیل سمیت زیاد در غلظت های بالا برای کارکنان بیمارستان و بیماران خطراتی نیز دارد ولی همچنان قابل اطمینان است.

شرایطی که معمولاً برای این نوع استریلیزاسیون درنظر گرفته می شود شامل:

دما درحدود ℃۳۰ تا ℃۶۰

سطح رطوبت کمی بالاتر از۳۰%

غلطت گاز  ۱۰۰۰-۲۰۰ میلی گرم در لیتر

زمان واکنش ۲ تا ۱۰ ساعت

مکانیسم عمل

اکسید اتیلن واکنش پذیری بالایی دارد و با انرژی بسیار بالا بیان می شود. به دلیل قابلیت نفوذ بالایی که دارد از اهمیت عمده­ای برای غیرفعال کردن میکروارگانیسم ها برخوردار است.

اکسید اتیلن یک عامل آلکیله کننده است که نیاز به فعالیت متابولیکی ندارد. این گروه آلکیل (یک گروه آلکیل یک قطعه از یک مولکول با فرمول عمومی CnH2n + 1 است) در واکنش با ترکیبات سلولی موجود زنده ازجمله DNA-RNA و پروتئین های کاربردی آن شبیه آنزیم ها متصل و باعث دناتوره شدن آنها می شوند. (تغییر در ماهیت یا تغییر در ساختمان پروتئین دناتوره نامیده می شود.)

بنابراین این گاز باعث آلکیلاسیون گروه آمین DNA می شود. (آلکیلاسیون به معنی افزایش یک گروه آلکیل به یک ترکیب آلی است).

علاوه براین اتصال گروه های آلکیل به سولفیدریل، هیدروکسیل، آمین وگروه های کربوکسیل باعث جلوگیری از سوخت و ساز طبیعی سلول و عدم توانایی تولید مثل میکروب آسیب دیده می شود. قابلیت اتصال این ماده به اسیدهای نوکلئیک میکروارگانیسم ها باعث تبدیل آن به یک ماده ی استریل کننده شده است. این اتصال باعث ترویج نازایی دربین جمعیت میکروبی می شود.

 

آزما گستر نیما با انجام بازرسی ادواری بیش از ۱۰۰۰ عدد سیلندرهای اتیلن اکساید و همکاری با بیش از  ۱۰۰ شرکت طبی بهداشتی، یکی از بهترین ها در این حوزه می باشد.

به ما سر بزنید

تعهد و اعتبار سرلوحه کار ماست

شرکت مهندسی و بازرسی فنی آزماگستر نیما در ۴ حوزه بازرسی، آزمون،آموزش و تدوین استاندارد در زمینه حین ساخت و ادواری سیلندرها و تیوب‌های فولادی بدون درز، انواع مخازن تحت فشار، انواع دیگ‌های صنعتی و آزمون‌های غیر مخرب ارائه خدمت می نماید:

به منظور دریافت خدمات و مشاوره

با ما در ارتباط باشد