شرکت مهندسی و بازرسی فنی آزماگستر نیما

Nima Engineering and Technical Inspection Company

سیلندرهای گاز مایع(LPG)
سیلندرها
سیلندر گاز مایع

معیار بازرسی حین ساخت:

INSO 473

معیار بازرسی دوره‌ای:

INSO 841-1

سیلندرهای گاز مایع

مقدمه

هر یک از سیلندرهای گاز مایع بایستی قبل از اقدام به پر کردن آنها تحت بازرسی بصری قرار داده شود و چنانچه از نظر وضع ظاهری نقصی در آنها مشاهده نشود و سیلندر و شیر آن طبق استاتداردهای مصوبه ساخته شده باشد و ممهور به مهر موسسه استاندارد ایران باشد‌، پر کردن آن‌ها بلامانع خواهد بود‌. پس از پر کردن سیلندر لازم است‌، سیلندر و شیر آن را کاملا با فرو بردن در حوضچه آب برای حصول اطمینان از عدم نشت گاز آزمایش شود‌. پر کردن سیلندرهای گاز مایع غیر استاندارد اکیدا ممنوع است‌. در مواردی که نقصی مشاهده می گردد‌، باید گاز سیلندر را تخلیه نمود.

سیلندر گاز مایع(LPG)

 

تعریف سیلندر گاز مایع

سيلندرهاي فولادي قابل حمل و پركردن مجدد با ساختمان جوش شده با فشار طراحی 17/5 بار كه می تواند از دو قطعه پرس شده و يا از دو قطعه پرس شده و يک استوانه ميانی ساخته شوند. علاوه بر این سیلندرهای مسافرتی نیز شامل این دسته‌بندی می‌شود. منظور از سیلندرهای کوچک مسافرتی ، سیلندرهایی با ظرفیت آبی حداقل 0/3 لیتر و حداکثر 6 لیتر است که در مسافرت ها کاربرد دارد و غالبا از نوعی می باشد که مشعل گازسوز مستفیما روی شیر سیلندر نصب شده است .

سیلندرهای مسافرتی گاز مایع-پیکنیک

 

نگهداری سیلندر

هر موسسه توزیع کننده گاز مایع موظف است سیلندرهای متعلق به خود را در حالت سالم و بدون خطر نگهداری نماید و به محض مشاهده هر گونه عیب در سیلندر ، باید در صورت امکان قسمت معیوب توسط موسسه ای که مورد تایید موسسه استاندارد ایران است تعمیر و در غیر اینصورت سیلندر را از سرویس خارج نماید.

کلیه سیلندرهای گاز مایع بایستی طبق استاندارد ملی ایران  به شماره 1-841 هر 5 سال یک بار تحت بازرسی و آزمون های دوره ای قرار گیرند.

علاوه بر این، سیلندرهای گاز مایع بایستی طبق استاندارد ملی ایران به شماره 473 بمنظور جلوگیری از فرسودگی و زنگ زدگی رنگ آمیزی شوند . بایستی توجه داشت که مشخصات حک شده روی سیلندر در زیر رنگ محو نشود.

به ما سر بزنید

تعهد و اعتبار سرلوحه کار ماست

شرکت مهندسی و بازرسی فنی آزماگستر نیما در ۴ حوزه بازرسی، آزمون،آموزش و تدوین استاندارد در زمینه حین ساخت و ادواری سیلندرها و تیوب‌های فولادی بدون درز، انواع مخازن تحت فشار، انواع دیگ‌های صنعتی و آزمون‌های غیر مخرب ارائه خدمت می نماید:

به منظور دریافت خدمات و مشاوره

با ما در ارتباط باشد